garncarstwo

garncarstwo Podczas warsztatów garncarskich, każdy będzie mógł wykonać naszynie z gliny na kole garncarskim. To wielka frajda zarówno dla dzieci, jaki dla dorosłych. Nie jest to łatwa umiejętność, ale jeśli nie brakuje nam cierpliwości, determinacji i przede wszystkim dobrej koordynacji rąk i nóg, to każdy może się tego nauczyć.

W warsztacie garncarza, czyli rzemieślnika, który wykonuje z gliny garnki i inne przedmioty, znajdują się: koło garncarskie, specjalny piec garncarski oraz miejsce do suszenia uformowanych i wypalonych przedmiotów.

Najpierw garncarz formuje rękoma naczynie, posługując się przy tym napędzanym nogami kołem obrotowym, przy którym siedzi. Następnie wypala je w piecu, dzięki czemu glina się utwardza, po czym odstawia do suszenia. Na koniec – ozdabia swój wyrób. Formy, kształty, kolory i zdobienia bywają bardzo różne. Wspólny zaś jest zawsze surowiec, czyli glina.

ETNOmania 2021 - warsztaty odbędą się w Okół ze staniątek, na terenie Skansenu. Warsztaty poprowadzą Jerzy Mika i Joanna Mika-Żarow.

organizatorzy

patroni i partnerzy