rzeźbiarstwo

rzeźbiarstwo Pokazy i warsztaty rzemiosła zawsze na długo zapadają w pamięć ich uczestnikom, są niezwykle widowiskowe. Zrobienie rzeźby wymaga długich godzin poświęconych na obróbkę materiału, zapału i cierpliwości.

W tradycyjnej rzeźbie ludowej dominowała tematyka religijna. Przez wiele lat nie zwracano uwagi na jej twórców, którzy najczęściej pozostawali anonimowi. Dopiero w okresie międzywojennym zaczęto ich dostrzegać i doceniać jako artystów.

Znane od końca XVIII wieku rzeźby charakteryzowały się prostą formą i zrozumiałą symboliką. W większości podobne do siebie, w typowy sposób przedstawiały powszechnie znane motywy. Tradycyjną rzeźbę ludową cechuje statyczna kompozycja i zaburzenie proporcji. Współczesna – różni się nie tylko tematem, ale również sposobem wykonania i kolorystyką.

Warsztaty rzeźbiarskie w 2016 roku poprowadzi twórca ze Szlaku Rzemiosła - Stanisław Starzec.

 

organizatorzy

patroni i partnerzy

Muzuem Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieŻywa PracowniaPan i PanietnowyspaPatronat Honorowy: Witold Kozłowski - Marszałek Województwa MałopolskiegoRadio KrakówTVPGazeta Krakowskaczasdzieciprzelom