„ TO MI ZABAWY POD STRZECHĄ”

Zapraszamy Rodziny z Dziećmi na kreatywne zabawy i animacje, dzięki którym będziecie mogli podglądnąć (doświadczyć) jak tradycja przeplata się ze współczesnością.
Proponujemy Dzieciom wspólne ETNO DZIAŁANIA, mając nadzieję że będą się dobrze bawić czerpiąc wiele satysfakcji z kreatywnych zajęć!

PLAN działań w strefie:

GODZ.11.00 - OTWARCIE STREFY ETNO-MALUCH (MALOWANIE ETNOBUZIEK)
GODZ.11.30 - SENSOMALUCH – ZAJĘCIA SENSORYCZNE Z WYKORZYSTANIEM NATURALNYCH PRODUKTÓW
GODZ.14.00 - UŚMIECH MALUCHA – CHUSTA ANIMACYJNA, BANKI MYDLANE, GRY I ZABAWY ZRĘCZNOŚCIOWE
GODZ.16.00 - EKOTWÓRCZY MALUCH – EKO ZABAWKI Z SIANKA
GODZ.17.00 - ETNO FOTO – PORTRET RODZINNY W STYLU ETNO

OD GODZ. 11.00-19.00 MIEJSCE DO KREATYWNEJ ZABAWY


W tym roku Strefę przygotuje dla Was Tomi  z Krzeszowic.


Tomi to klub stworzony przez osoby, których pasją jest praca z dziećmi. Ich ideą jest, aby dzieci poprzez zabawę uczyły się, poznawały własne możliwości oraz kreowały i poszerzały swoje zainteresowania. Jednak przede wszystkim chcą podarować dzieciom niezapomnianą rozrywkę i radość.


---

DZIECIĘCA STREFA DŹWIĘKÓW I MUZYKI

11:30 - GRAJKI ( mała scena)

to radosne i energetyczne spotkanie z muzyką dla dzieci w wieku 0-4 lat z opiekunami. To czas wypełniony improwizacją, śpiewem, tańcem, grą na instrumentach oraz muzycznych zabawach, ubrany w formę, która sprawia, że zanim zaczniemy się nudzić – czeka już na nas coś nowego. Będziemy balansować pomiędzy piosenkami wspólnie wykonywanymi siedząc na scenie, a aktywnościami ruchowymi – kiedy tańczymy i improwizujemy do muzyki na żywo, a wszystko to kręcić się będzie wokół ludowych melodii z całego świata.

13:00 – 15:30 LABORATORIUM CUDACZNEJ MUZYKI I PRACOWNIA DŹWIĘKOTWORÓW, 5+ (pomiędzy małą sceną a Strefą Dzieci)

Czy instrument zawsze musi mieć struny, klawisze i guziki? Czy musi być zbudowany z metalu lub drewna? Pewne legendy podają, że żył raz stary mędrzec, który potrafił zbudować instrument ze wszystkiego! Tak się składa, że w jednej z krakowskich kamienic zupełnie przypadkiem odkryto niedawno księgę pełną wskazówek jak owe instrumenty zbudować! Pierwszy tom księgi zawierał instrukcje budowania dźwiękotworów, drugi tom z kolei przez długi czas był zagadką dla badaczy. Znajdowały się w nim grafiki, które nie przypominały niczego, co istnieje na świecie. Po latach badań okazało się, że owe rysunki przedstawiają muzykę! W księdze pozostało jednak kilka pustych kart…

Naszą misją będzie więc zbudować dźwiękotwory, narysować własne utwory i… sprawić, by ta muzyka zabrzmiała! Połączmy sznurki, kamyki i patyki i stwórzmy orkiestrę dziwacznych instrumentów. Narysujmy partyturę, lecz nie pisaną na pięciolinii, ale bez nut, krzyżyków i bemoli, z kreskami, kropkami i zygzakami. Namalujmy razem co nam w duszy gra i wykonajmy przed publicznością utwór na własnoręcznie stworzonych instrumentach! Kapsle, łyżki, gumki w ruch! Niech zabrzmi wszystko co wpadnie w dziecięce ręce!


16:00 - MINI-KONCERT-PREMIERA UTWORU STWORZONEGO PRZEZ DZIECIAKI PODCZAS WARSZTATÓW


Trzy kropki to miejsce na tytuł – tytuł koncertu, który wymyślą dzieci. Być może będzie do koncert o zwierzakach? Może o snach? A może o leśnych stworach? Dzisiaj tego nie wiemy, ale jesteśmy pewni, że dzieci nas miło zaskoczą! Posłuchajmy i zobaczmy jak wygląda i brzmi muzyka stworzona w „Laboratorium cudacznej muzyki” przez najmłodszych!

Tutaj pozwalamy dzieciom z instrumentami zostać jeśli mają ochotę i towarzyszyć nam, również grając, podczas koncertu :)

16:00 – „PTASZARNIA” – KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY DLA DZIECI W WIEKU 0-3 Z RODZICAMI


Ptaszarnia to przestrzeń, gdzie zmysły ożywają! Nad głową fruwają nam szeleszczące skrzydła, przy uszach ćwierkają ptaki, wiolonczela mruczy basem, a flet czaruje swoim miękkim dźwiękiem. Czasami spadają na nas piórka a czasami naśladujemy dzięcioła. Zapraszamy na koncert dedykowany dla najmłodszych, gdzie muzykami są nie tylko pianistka, wiolonczelistka i flecista, ale także śpiewający tata i tańcząca mama. Stwórzmy razem dźwiękową przestrzeń dla maluszków, gdzie poczują się ciepło i bezpiecznie.

---

a dodatkowo...
 
obok na polanie będzie na najmłodszych i rodziców czekała Strefa Gier Planszowych, przygotowana przez Akademię PoPotam  

Razem z animatorami z Akademii będzie można pograć w gry wszystkim znanym od lat, po bardziej złożone i wymagające dużego zaangażowania uczestnika. Animatorzy znają się na nich jak mało kto, wciąż odnajdują nowe, modyfikują zasady i wymyślają swoje własne gry, a w trakcie organizowanych przez nich spotkań planszówkowych tłumaczą reguły, koordynują rozgrywki i w końcu- sami biorą w nich udział pilnując, by wszyscy gracze bawili się jak najlepiej. 
Oprócz licznych standardowych gier pojawią się również bardziej nietypowe ich wersje- wielkoformatowe. Dzięki ogromnym gabarytom uczestnik jeszcze bardziej angażuje się w rozgrywkę, a osobom, które dopiero grę poznają łatwiej jest nauczyć się zasad.
----

  Przyroda z Parkami Krajobrazowym


Stoisko Parków Krajowbrazowych zaprasza na swoje stoisko!

Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego można będzie zapoznać się z publikacjami Zespołu, zdobyć wiedzę o walorach przyrodniczych i kulturowych Parków Krajobrazowych, wziąć udział w konkursach i wygrać nagrody. Najmłodsi nauczą się rozpoznawać tropy wielu gatunków zwierząt lub tworzyć wycinanki z papieru o motywach przyrodniczych.


---
Przygotowujemy również dla Was małą STREFĘ MALUSZKA, między drzewami specjalnie wyciszone, wydzielone ustronne miejsce, w którym spokojnie nakarmicie maluszki, ululacie, przewiniecie :)organizatorzy

patroni i partnerzy

Muzuem Nadwiślański Park Etnograficzny w WygiełzowieŻywa PracowniaPan i PaniPatronat Honorowy: Witold Kozłowski - Marszałek Województwa MałopolskiegoRadio KrakówTVPGazeta Krakowskaczasdzieciprzelom