Pokazy mody 2017

scena amfiteatru - godz 15.30.

Pokaz ETNOmody stał się już naszą festiwalową tradycją :) - w tym roku, jak i w ubiegłych zaprezentujemy ETNOmodę dla dorosłych i dla najmłodszych !

ETNOMODA


Podczas pokazu mody zaprezentuje sie 3 projektantów:


SLAVINIA

Kraina bajeczna, może nieco zapomniana, kraina z tradycjami, bogatym folklorem i własną mitologią. Miejsce kolorowe lecz tajemnicze, pobudzające ciekawość, jednak czasem wiejące chłodem. Kraina pełna magii, czerpiąca swoją moc z natury, która dla człowieka jest przyjacielem, sprzymierzeńcem, źródłem artystycznych inspiracji. To miejsce, z którego wywodzą się nasze korzenie…

Taka właśnie jest Slavinia. Tym, co ją wyróżnia, jest świeży powiew nowoczesności. Slavinia swoją sympatię i szacunek do słowiańskich korzeni wyraża poprzez nowoczesne, graficzne wariacje rzemiosła ludowego. Teraz każdy może dołączyć do Slavinii, być blisko niej, mieć ją zawsze przy sobie. To wszystko dzięki odzieży nawiązującej do słowiańskich tradycji.

Haft krzyżykowy, haft płaski, koronka, zdobienia kwiatowe, motywy roślinne z gorsetów strojów ludowych czy krywulki stanowią źródło wzorów, które Slavinia ma do zaoferowania. Dzięki połączeniu nowoczesnego designu z tradycyjnym rzemiosłem, powstał oryginalny „urban folk”. Swój niepowtarzalny charakter Slavinia zawdzięcza przede wszystkim pasji jej twórców, którzy nie kopiują ludowych wzorów – oni dają im drugie życie, dzięki autorskim projektom, inspirowanym słowiańskim rzemiosłem, wykonywanym przy użyciu nowoczesnych technologii.

Wobec takiej mieszanki nie można przejść obojętnie. Trojan i Dziewanna przyciągają spojrzenia, Perun i Zorza wzbudzają zachwyt, a Mokosz i Żywia dają energię na każdy dzień naszego zabieganego życia. Przekonaj się, że Slavinia zapewni Ci wyjątkowość, ciepło i komfort, doda pewności siebie. Zapoznaj się z nią i zakochaj od pierwszego wejrzenia.


strona internetowa

ANNA MARIA ZYGMUNT


„Łemkowyna” to damska kolekcja unikatowa na sezon wiosna/lato, inspirowana kulturą i ludowym strojem łemkowskim. Wykorzystano autorskie, naturalne tkaniny: ręcznie malowany len, haftowane sukno wełniane i bawełnę, wyroby na drutach i szydełku oraz plisy. Zdobienia i wykończenia zostały wykonane ręcznie. Autorskie akcesoria.

„Łemkowyna” to potoczna nazwa obszaru Łemkowszczyzny, na terenie Karpat, Beskidów i Bieszczad, zamieszkiwanego przez Łemków. Unikatowa kolekcja damska na sezon wiosna/lato inspirowana kulturą i tradycyjnym ludowym strojem łemkowskim (pojawiają się fragmenty lajbika, czuhy, krywulek). Motyw przewodni stanowią zarówno oryginalne wzory łemkowskie, jak i charakterystyczna kolorystka, łącząca granat z czerwienią. Powtarzające się na tkaninach wzory, na planie rombu i kwadratu, są rekonstrukcją ornamentów z bielonych ścian chyży łemkowskiej oraz przydomowej studni. Na kolekcję składają się modele wykonane z autorskich tkanin - ręcznie malowanego lnu, elementów wykonanych w całości na drutach oraz na szydełku, a także plisów, sukna wełnianego i bawełny. Motywy zdobnicze zostały wykonane techniką haftu o ściegu krzyżykowym i mieszanym, a wykończenia ręczne wyszyte koralikami szklanymi. Ręcznie wykonane, autorskie akcesoria i dodatki.Anna Maria Zygmunt – absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych oraz filologii polskiej, manager kultury. Ukończyła kurs szycia techniką haute couture. Jej dyplomowa i zarazem debiutancka kolekcja Łemkowyna, przygotowana pod kierownictwem artystycznym Wojtka Bendarza, znalazła się w finale Cracow Fashion Awards 2017, uzyskując liczne nagrody i wyróżnienia.

zdj. mat projektantki
strona na FB

CIUCHATA


Ubrania szyte w starej chacie ukrytej wśród łąk i lasów na końcu świata.
Powstałe z tęsknoty za czasem, któremu kolor i treść nadawały ręce naszych Babć, wyszywając bluzki, serwety i makaty. Artystka, która je tworzy pragnie by stara sztuka wyszywania, haftowania ale też cerowania i łatania- nie została zapomniana, a nawet tak jak inne rodzaje sztuki wyszła na ulice. W dobie sztampowych ubrań znanych sieci, w dobie maszyn, które; kopiują i drukują produkując tysiące identycznych wzorów, jej ręcznie robione i absolutnie niepowtarzalne wytwory stają się nową fashion ideą. W duchu eco dzieła te wykorzystują w recyklingu jedwabne materiały z odzysku. Ubrania zachowują prostą nowoczesną formę ale jednocześnie obrazy na nich tworzone są nośnikiem tradycji i rodzimej kultury. Proste formy tunik i bluzek stały się bowiem w rękach ciuCHATEJ swoistym podobraziem dla dzieł/obrazów/bajek malowanych igłą. Ciuchata inspirację czerpie z tradycyjnych podań i legend, z otaczającej ją natury ale też ze świata sztuki. I dla sztuki tworzy swoje ubrania. Sam jednak concept ciuchatej sięga dalej. Do ciuchatej możesz bowiem przynieść swoją ulubioną bluzkę, która uległa jakiemuś wypadkowi. Plama nie do sprania, czy dramatyczna dziura? Mogą wyznaczyć nową treść twojemu staremu ubraniu i nadać mu zupełnie nowy sens. Dzięki temu zamiast na śmietniku twój ulubiony ciuch wyląduje z powrotem w Twojej szafie i cieszyć Cię może jeszcze długo jako ubranie czy obraz...
przygotowanie pokazu: Anna Karolina Szypuła - Pracownia Wizerunku Pan i Pani Fason

--------
ETNOMODA DZIECIĘCA
Lilly Rose

Lilly Rose to mała firma projektująca ubrania dla dziewcząt. Oferujemy komfortowe dziecięce ubrania dla stylowych dziewczynek. W większości klasyczny i ponadczasowy wygląd ubranek, szytych z wysokiej jakości bawełny z odrobiną stylu vintage. Wszystkie nasze wyroby produkowane są w Polsce, a każdy wzór jest starannie wykonany i sprawdzany w każdym szczególe. Proces twórczy opiera się na rygorystycznych standardach i najlepszej wiedzy fachowej z dziedziny krawiectwa.

strona na FB

 

---

ajatu
Jest polską firmą, która pokochała len i chce tą miłością zarazić innych. Tworzą z tkanin najlepszej jakości, naturalnych, przyjaznych skórze dzieci i dorosłych. Materiały sprowadzają bezpośrednio od producentów, zarówno z Polski jak i Europy. Szyją wyłącznie w Polsce. Projektanci kładą nacisk na jakość produktów, ponieważ chcą by marka ajatu kojarzyła się z najlepszą jakością i zaufaniem.

strona www
strona na FB

 

___


Projekt ASz
Projekt ASz to szyte ręcznie sukienki dziecięce, wykonane wyłącznie z naturalnych tkanin: bawełny i lnu: bezpiecznych i przyjaznych dziecku. Sukienki ASz wyróżniają się prostą formą, wzorzystymi oraz ręcznie malowanymi materiałami oraz niebanalnymi ozdobami i dodatkami :).

strona na FB

przygotowanie pokazu etnomody dziecięcej:
Joanna Kantor-Witkowska

organizatorzy

projekt finansowany przez

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego  Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

patroni i partnerzy

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny Patronat Honorowy: Jacek Krupa - Marszałek Województwa MałopolskiegotvpRadio KrakówKarnet KrakówSielskie ŻyciePrzełomCzas DzieciEkorodzicePofolkujEtnosystem