14 lipca, niedziela, godz. 11-19  |  Skansen w Wygiełzowie  |  Wszystkie atrakcje Festiwalu są bezpłatne, obowiązuje jedynie bilet wejścia do skansenu!

I WIĘCEJ…

Strefa Dzieci

Strefa całodziennych gier, zabaw i animacji, w tym roku organizowana na lekko indiańską nutę przez TipiTipi Centrum Kreatywności z Chrzanowa. Strefa znajduje się koło małej sceny.

CAŁODZIENNE ATRAKCJE:
Wioska Indiańska, Strefa gier i zabaw ruchowych m.in. przeciąganie liny, skakanie w workach, rzucanie do celu, łowienie kaczek, wielkie gry XXL.

PROGRAM STREFY :

11:00-13:00 Malowanie etnicznych wzorów na twarzy, etniczne tatuaże, pokaz dużych baniek mydlanych

13:00-15:00 Warsztaty z robienia pióropuszy oraz łapaczy snów

15:00-17:00 Warsztaty Ruchome zwierzątka z papieru

16:00-17:00 Strzelanie z łuku

17:00-19:00 Malowanie etnicznych wzorów na twarzy, etniczne tatuaże

„Mistrz-uczeń…”

Blok tematycznych prelekcji MISTRZ – UCZEŃ

Miejsce: Dwór w Drogini

14.00 -16.00 Pokaz malarstwa na szkle Mistrz i uczeń, Helena Kufta i Marcelina Kubiak

14.00-14.30 Mistrz-uczeń – z perspektywy etnografa, Kacper Śledziński, Muzeum Małopolski Zachodniej

14.30-15.00 Mistrz i uczeń w rodzinie, Małgorzata Polańska-Kubiak, Szlak Rzemiosła

15.00-15.30 Stryszawskie zabawki od pokoleń, Piotr Mentel, Zuzanna Mentel, Szlak Rzemiosła

15.30-16.00 Wystarczą cztery nitki, czyli jak nauczyć się koronek klockowych, Monika Dąbrowa, Szlak Rzemiosła

Strefa Żywa

ETNOinstalacja Hafty na drzewach

Zgodnie z wieloletnią już tradycją każdego roku Żywa Pracownia zaprasza podczas plenerowych wydarzeń kulturalnych do wspólnego haftowania wielkiej tkaniny rozwieszonej między drzewami.

Miejsce: Na Etnomanii najczęściej mogliście ich spotkać przy… chałupie z Rozkochowa, w tym roku także ich tam wypatrujcie!

W tym roku inspiracją do unikatowego wzoru wielkoskalowej instalacji stały się hafty z gorsetów krakowskich. Na kanwę o długości ponad 5 metrów przeniesione zostały autentyczne wzory haftów z misternie zdobionych gorsetów znajdujących się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W wykonaniu projektu niezwykle pomocna była wspaniała publikacja muzealna “ Stroje krakowskie. Historie i mity”.

Jak wygląda haftowanie w wersji makro? Zasadę używania dwuosobowej piły – „moja – twoja” – przełożymy na nasze warunki haftując tkaninę w parach, podając sobie igłę. Wymagać to będzie od wyszywających zaufania i dobrej komunikacji podczas pracy. W ten sposób na tkaninie pojawią się wszelkiego kształtu i rozmiaru kwiaty, listki i winne grona prosto z niemal 100-letnich gorsetów z Krakowskich okolic – Zielonek, Bolechowic, Luboczy i Zalasu. Oprócz włóczki, którą zastąpiona zostanie mulina, tkanina ozdobiona zostanie także upcyclingowymi cekinami ze sprasowanych kapsli.

Zapraszamy do współtworzenia!

Konkursy z nagrodami

1. Stylizacja w klimacie etno/boho

Wyślij zdjęcie swojej stylizacji do godziny 17, na adres festiwaletnomania@gmail.com. Najciekawsze propozycje, nawiązujące do czerpiące inspiracje z szeroko rozumianego folkloru oraz ze stylistyki etno, boho zostaną nagrodzone. Nagrody przyznamy w 2 kategoriach: Dorośli i Dzieci.

Roztrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród: 17.15, mała scena

Sponsor nagród: Sylveco – kosmetyki naturalne

2. Mój Mistrz

Opisz własne doświadczenie relacji Mistrz-Uczeń. Czego i od kogo uczysz/uczyłeś się, kto Cię inspiruje i dlaczego; skąd zainteresowanie daną dziedziną / formą twórczości itp. Najciekawsze historie zostaną nagrodzone (kartę pobierzesz i oddasz w dolnym punkcie informacyjnym, koło domu z Alwerni – nr 1 na mapie)

Roztrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród: 17.15, mała scena

3. Ankieta festiwalowa

Losowanie nagród wśród uczestników ANKIETY (ankietę pobierzesz i oddasz w dolnym punkcie informacyjnym, koło domu z Alwerni – nr 1 na mapie)

Roztrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród: 17.15, mała scena

Dodatkowe stoiska animacyjne

Stoiska animacyjne zaprzyjaźnionych instytucji/organizacji około turystycznych:

1. Małopolski Instytut Kultury
Na stoisku promocyjnym portalu Małopolska To Go będzie prowadzona gra z nagrodami, odpoczniecie na leżakach słuchając o pięknych i ciekawych zakątkach Małopolski.

2. Zespół Małopolskich Parków Krajobrazowych
Serdecznie zapraszamy na stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Będzie można zapoznać się z naszymi publikacjami, zakręcić kołem fortuny i wygrać drobne nagrody oraz wziąć udział w warsztatach dotyczących zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody w skali krajobrazu. W ramach warsztatów będzie można zaplanować krajobraz przyjazny różnym gatunkom zwierząt.

3. Kraina Podkowca
Na Szlaku Rzemiosła z nietoperzami – filcowymi podkowcami. Zwiedzaj ciekawe miejsca w Karpatach, Sudetach i na Jurze. Trop edukatorów-animatorów, przewodników Krainy Podkowca i wygrywaj Paczki Przyjaciół Podkowca. W czasie Etnomanii opowiemy o naszym największym wydarzeniu: Otwartych Wrotach Krainy Podkowca 27-28 lipca 2024 r. i ochronie nietoperzy na południu Polski.

4. Baba z Gór
Baba z Gór zaprasza na spotkaniu z tradycyjną mapą w formie quizu rodzinnego pt. „Mapa nie gryzie”. Na stoisku będę prowadzone również rodzinne warsztaty, w trakcie których odkryjemy losowo wybrane regiony Małopolski